Żyłki

wędkarstwo

Nie ma wędki bez żyłki. Żyłka to niewielka linka, jaka służy do wciągania łowionych ryb. To bez nich nie byłoby mowy o skutecznym połowie z zastosowaniem tradycyjnego wędziska. Żyłki mają najczęściej barwę transparentną specjalnie po to, aby nie były wychwytywane kolorystycznie przez ryby. To swego rodzaju zatuszowanie i kamuflaż, że ktoś na nie poluje. Co do parametrów technicznych żyłek, to należy podkreślić przede wszystkim fakt, że żyłki maja rozmaite grubości. W zasadzie różnią się one w zasadniczy sposób pod względem grubości przekroju. Na tej podstawie wyróżnia się też różne stopnie wytrzymałości żyłki.

Linka przeważnie ma warstwę, która jest niepodatna na ścieranie, jest więc bardzo odporna na rozmaite czynniki zewnętrzne występujące w wodzie, które byłyby szkodliwe dla sprzętu wędkarskiego. W zasadzie można mówić także o tym, iż jej największą cechą jest swego  rodzaju elastyczność a także rozciągliwość. Wyróżnia się dwa nadrzędne modele żyłek – żyłkę pływającą oraz tonącą.

Powinna ona być dobierana pod katem łowiska oraz tego, w jaki sposób zamierzamy łowić ryby. Dodatkowo należy także wspomnieć o typie żyłki, którą jest plecionka. Ten model żyłki odznacza się dużo większą wytrzymałością. Niestety minusem jest to, że ryba na jaką polujemy taką plecionkę  może łatwo wychwycić. Ogólnie jest to jednak element słabo rozciągliwy i w ogóle nieelastyczny.

Wykorzystuje się plecionkę przeważnie do tego, aby łowić ryby bardzo drapieżne, duże, typu sum czy też szczupak. Jest także zalecana do łowienia karpi. Niestety z racji swych lepszych, bo solidniejszych właściwości i parametrów technicznych okazuje się znacznie droższa niż żyłka zwykła, klasyczna.