Wędka

wędkarstwo

Chyba każdy, nawet kompletny amator i laik w dziedzinie wędkarstwa, doskonale zdaje sobie spraw z tego czym jest wędka oraz na czym ona polega jeżeli chodzi o swą funkcję i konstrukcję. Warto jednakże wiedzieć, iż w zakresie współcześnie dominujących modeli wędek wydziela się szereg rozlicznych zróżnicowań. Po pierwsze różnica tkwi w materiale z jakiego są one wykonywane. Najpopularniejsze wędziska są robione z włókna węglowego oraz z włókna szklanego. Do podstawy w konstrukcji wędki zaliczyć trzeba przede wszystkim przelotki, jakie są po to, aby przechodziła przez nie żyłka. Do tego również niezbędną częścią okazuje się uchwyt bowiem to na nim mocujemy kołowrotek.

Wędka pozwala na zaczepienie ryby na haczyku i nawet przy jej dużych gabarytach i ciężkiej wadze bezproblemowe wyciągnięcie jej na powierzchnie. Wędka ma stricte określone parametry techniczne, bez których nie będzie w należyty sposób pełniła swoich ról. Po  pierwsze chodzi o CW czyli ciężar wyrzutu, jaki znajduje się na każdej wędce. To informacja na temat tego ile ważyć ma dany zestaw wraz z przynętą. Nie może być to waga za duża, aby nie doszło do złamania wędki. Kolejna kwestia to akcja. Musi być odpowiedzialna za to, jak bardzo wędka zostanie wygięta przy zadziałaniu określonego bodźca. Kolejny parametr to jej długość, a to zależne jest już stricte od miejsca połowów oraz sposobu łowienia ryb.

Na koniec jeszcze parametr w postaci wagi. Wszystko zależy na jakim jesteśmy etapie zaangażowania. Osoby aktywne , które często wędkują wybiorą znacznie inne wędki niż ci, którzy siadają nad stawem sporadycznie. Ci pierwsi, określani jako spinningiści będą raczej wybierali lżejsze modele, bo w ich przypadku ciągłe siedzenie z wędką w ręce może być męczące i uporczywe.