Metoda spławikowo-gruntowa

wędkarstwo

W zakresie wędkarstwa wyróżnia się metodę spławikowo-gruntową, jest to metoda, która opiera się na zestawieniu dwóch czynności w jedną. Z jednej strony to rodzaj hobby, z drugiej natomiast okazuje się to być specyficzną dyscypliną sportową. Ogólnie dyscyplina ta opiera się na łowieniu ryb z brzegu albo z łodzi czy kutra. Można także mówić o łowieniu z plaży tuż przy jeziorze czy rzece. Ogólnie połów według tej techniki wymaga zastosowania wędki lub kilku wędek. W zasadzie wyszczególnia się trzy charakterystyczne odmiany tejże dziedziny łowienia.

Jest to metoda gruntowa, spławikowa oraz powierzchniowa. To, jakie metody są dopuszczalne w sferze łowienia w naszym kraju jest regulowane przez Polski Związek Wędkarski. Natomiast wszelkiego typu przepisy znajdują się w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW. W zasadzie wydziela się w zakresie wymienionych tam norm oraz przepisów zasadnicze różnice dotyczące technik, metod połowy, głębokości dokonywanego łowienia a także sygnalizacji brań. Wśród metod spławikowych, o której wyżej wspomnieliśmy dominujący okazuje się zestaw do połowu metodą spławikową. Tenże pakiet tworzony jest przez spławik, obciążenia, przypon z haczykiem  a także główna żyłka oraz wędzisko.

Nie jest konieczne natomiast używanie w tym przypadku wspomnianego powyżej przyponu. Trzeba z kolei pamiętać o tym, aby nie dopuścić do utraty całego zestawu wędkarskiego, przed czym owy przypon właśnie chroni. Poprawiana jest też przez przypon częstotliwość brań. Niesamowicie istotne w tym przypadku okazuje się wyszczególnienie rozlicznych rodzajów sygnalizowania brania. Wynika z tego na przykład całkowite zatopienie, podtopienie, ruch spławika po tafli wody, wyłożenie spławika na taflę wody.
Jako metodę spławikową rozumie się też parę charakterystycznych technik łowienia ryb. Wśród
 najmodniejszych i najchętniej stosowanych przez wędkarzy wyróżnić należy tyczkę, kiedy to żyłka główna jest elementem przymocowanym stricte do szczytówki wędki, nie ma w takiej technice zupełnie kołowrotka, gdyż jest on elementem zbędnym. Następna metoda to bat, a więc podobnie jak wyżej żyłka też jest zamontowana do wędziska w jego części szczytowej, ale mowa o wędce teleskopowej, także nie ma tu kołowrotka. Następna metoda to tak zwana metoda angielska, jaka opiera się a systemie łowienia zwanym match czyli to metoda odległościowa, kiedy to kołowrotek występuje a stosowany jest dodatkowo spławik waggler.
Ponadto wydziela się tu wędkę składową. Jeszcze inna jest natomiast metoda bolońska czyli z wykorzystaniem kołowrotku, a także wędziska teleskopowego cechującego się sporym ciężarem wyrzutowym. Spławik jest natomiast bombkowy.