Kołowrotek

wędkarstwo

Elementem, bez jakiego wędka nie miałaby jak pełnić swojej należytej funkcji okazuje się kołowrotek. Jest to część składowa wędki, jaka pozwala na zwijanie żyłki a także zarzucanie całego zestawu wędkarskiego. Musi być ona wyposażona z kolei w swą część składową, jaką jest szpula. Na nią natomiast nawija się żyłkę bądź też plecionkę.

Ogólnie kołowrotek aby był dobrym wariantem składowym wędki, powinien być wyposażony w specjalne łożyska. To, ile ich konkretnie natomiast będzie jest już stricte zależne od kategorii konkretnego modelu kołowrotka. Wyróżnia się także  część składową kołowrotka, jaką jest swego rodzaju hamulec. Tak się określa element, w jakim wyznaczana jest moc, z którą żyłka rozwija się ze szpuli. Następuje to natomiast wtedy, kiedy zaczynamy coś łowić i żyłka gwałtownie i dynamicznie rozwija się. Jeszcze czymś innym jest element zwany kabłąkiem, który ma na celu spowalnianie wyżej wyszczególnionego procesu rozwijania się żyłki na szpuli.

Ogólnie kołowrotek wędkarze bardzo często określają potocznymi jego nazwami czyli kręciołek oraz młynek. Na rynku wędkarskim dominują dwa najpopularniejsze rodzaje kołowrotków do jakich zalicza się warianty zwykłe, czyli mające stałą szpulę oraz  multiplikator. Multipilkator warto jednakże pozostawić dla osób zaawansowanie wędkujących i znających się na rzeczy. Ten element jest bowiem kołowrotkiem cechującym się ruchomą szpilą.
To jest dość charakterystyczne, bowiem dużo prostsze konstrukcyjnie, ale nie jest tak łatwe w ogarnięciu i kontrolowaniu jak zwykły młynek. Dlatego też trzeba być naprawdę solidnym wędkarzem, aby sobie z tym poradzić należycie.