Karaś, Okoń i Pstrąg źródlany

wędkarstwo

Karaś

Do specyficznych, chętnie łowionych rodzajów ryb warto zaliczyć karasia. Jest to ryba odznaczająca się mocno wygrzbieconym ciałem. Płetwa grzbietowa karasia jest dość wysoka bo ma między 17 a 25 promieni. Występuje przede wszystkim w Rosji, na jej części wschodniej. Ponadto obecna jest także w Polsce, w Hiszpanii oraz Anglii. Odżywia się malutkimi dennymi zwierzątkami. Ciekawostką jest to, że zamiast  karasia funkcjonuje pod nazwą japoniec albo bąk.

Okoń

Okoń może mieć silniej lub mocniej wygrzbiecone ciało. Wszystko zależne jest od warunków troficznych. Ma tępy pyszczek. Jego grzbiet jest ubarwiony w kolorach ciemnoszarych – a także od niebieskawego do oliwkowego. Ma nieco jaśniejsze boki ciała. Błyszczy się na srebrzysto. Okoń występuje wodach praktycznie całej Europy.
Pojawia się przede wszystkim w Norwegii, na Półwyspie Pirenejskim  oraz w Szkocji. Jest też charakterystycznych na Peloponezie.

Pstrąg źródlany

Pstrąg źródlanych ma wrzecionowatą budowę. Charakteryzuje się smukłym ogonem, jego łuski są specyficzne, ponieważ odznaczają się niewielkimi rozmiarami. Tylna część jest nieco wcięta. Występuje na terenach jeziornych, popularna jest to ryba zwłaszcza na wschodzie Ameryki Północnej.